20 zaujímavostí o včelách

19.07.2018

20 zaujímavostí o včelách

  1. Včela medonosná, najrozšírenejší druh včelstva v našich končinách, žije na zemi viac ako 80 miliónov rokov. Je neuveriteľné, ako úžasne sa dokázala prispôsobiť zmenám, ktoré za taký dlhý čas na našej planéte nastali.
  2. Bzukot, ktorý počujete, keď sa k vám blíži včela, je pohyb jej krídiel - 11 400 kmitov za minútu (180 za sekundu).
  3. Včely vyletujú počas leta do práce od skorého rána (4:00 hod.) a pracujú celý deň až do večera (cca 17:00 hod.). Prirovnanie "usilovný ako včela" má teda svoje opodstatnenie.
  4. Med je potravina s neobmedzenou trvanlivosťou. Aspoň to dokazuje nález archeológov v Egypte, a síce tisícky rokov starý med, ktorý bol jedlý.
  5. Pokiaľ z úľa odoberiete matku, do pätnástich minút o tom bude vedieť celý úľ.
  6. Včela v priebehu znášky za celý svoj život nazbiera približne deväť gramov medu. To je polovica čajovej lyžičky.
  7. Po opelení kvety strácajú vôňu. Iba pre predstavu, jeden kvet jablone obsahuje okolo 100 000 peľových zŕn, jedna jahňada liesky až 6 000 000 peľových zŕn.
  8. Kráľovná je jediná žena v úli, ktorá má vyvinuté pohlavné ústrojenstvo. Robotnice ho nemajú.
  9. Osudy trúdov sú vopred spečatené. Buď oplodnia kráľovnú a umrú, alebo ich robotnice na konci sezóny z úľa vyženú.
  10. Nález dvoch matiek vo včelstve býva skôr ojedinelý. Matky sú totiž konkurentky. Ak sa vo včelstve stretnú dve matky, dôjde k ich súboju. V ňom jedna alebo obe matky zahynú. Ako zbraň im poslúžia vlastné žihadlá.
  11. Včelstvo sa rozmnožuje rojením. Roj včiel je časť včelstva, ktorá nasleduje starú matku, keď sa jej pôvodný domov chystá prebrať nová matka. Vtedy zasadnú na najbližšiu vetvu a čakajú. Potom si hľadajú ďalšie vhodné obydlie, čo môže trvať niekoľko hodín, ale i dní. V novom obydlí si roj začína budovať existenciu takmer od nuly. Pri rojení včely nebodajú, hoci ako masa pôsobia nebezpečne. Ich hlavnou úlohou ale ostáva nájsť si vhodné miesto na usadenie, pre vznik nového včelstva.
  12. Včely sa dorozumievajú dotykmi tykadiel, včelím tancom, vôňou niekoľkých typov feromónov a, samozrejme, zvukmi.
  13. Naše včely sú pomerne mierumilovné. V prípade napadnutia úľa ho bráni približne 30 bojovníčok. U afrických zabijáckych včiel by na vás v okamihu vyštartovalo až 10 000 žihadiel.
  14. Včielka počas svojho krátkeho života postupne prechádza cez profesie opatrovateľky, spracovateľky nektáru, upratovačky, budovateľky plástov, strážkyne úľa a lietavky, ktorá prináša do úľa peľ a nektár. Svoju životnú púť obvykle končí po 35 dňoch života.
  15. Ak včely použijú žihadlo a vpichnú ho do teplokrvného živočícha, ukončia tým i svoj život. Dozadu zahnuté háčiky na žihadle zaisťujú, že zostane vpichnuté v koži.
  16. Najväčším včelím nepriateľom je sršeň. Ten na včely útočí, akonáhle nemá dostatok potravy.
  17. Včely nikdy nespia. Občas ale môžu byť pristihnuté pri odpočívaní v prázdnych voskových bunkách.
  18. Na správanie a náladu včiel má vplyv aj zmena počasia. Najlepšie sa pracuje so včelami v dopoludňajších hodinách, ak je počasie vhodné na znášku. Staré včely - lietavky, sú vtedy mimo obydlia. V úli zostanú mladé včely, ktoré sú veľmi mierne.
  19. Kráľovná sa pári s 6-10 trúdmi a so spermiami uloženými v semennom vačku vystačí klásť oplodnené vajíčka niekoľko rokov.
  20. Austrálsky vedec Adrian Dyer zistil, že včely sú schopné rozoznať ľudské tváre.