ČO VIEME O PROPOLISE

21.03.2021

Samozrejme, propolis má význam najmä pre včely, ale jeho tinktúra a ďalšie prípravky z neho majú nemalý význam aj pre človeka. Propolis je už od dávnych čias považovaný za PRÍRODNÉ LIEČIVO, ktoré priaznivo vplýva na naše zdravie. V lekárstve má viac ako 5 000 rokov starú tradíciu. Preukázal svoju schopnosť ničiť všetky mikroorganizmy, ktoré negatívne pôsobia na zdravie človeka, preto sa stal veľmi obľúbenou látkou egyptských faraónov. Asýrčania propolisom liečili rany a nádory a Grékom slúžil na liečbu hnisavých zápalov. Má skutočný terapeutický účinok, potvrdený početnými štúdiami a klinickými pokusmi. Hlavnými zložkami sú fenolové kyseliny, flavonoidy, terpédy, lipidové voskové látky, beeswax, bioelementy a mnoho ďalších zložiek, ako sú vitamíny, bielkoviny, aminokyseliny a cukry. Pokiaľ ide o množstvo a typ, fenolové zlúčeniny (polyfenoly) tvoria najpočetnejšiu časť zlúčenín nájdených v propolise. Zloženie propolisu nikdy nebude rovnaké. Záleží na sezóne, počasí, geografickej oblasti. V miernom podnebí je propolis vyrobený zo živíc z topoľov a ihličnanov.

Zloženie propolisu:

  • 50% tvoria flavonoidy
  • 30% tvoria mastné kyseliny a vosky
  • 10% esenciálne oleje
  • 5% peľ
  • 5% mechanické prímesy

Zloženie propolisu je veľmi komplikované a jeho terapeutická hodnota závisí od jeho pôvodu, čistoty, spôsobu uchovávania a receptúry používanej pri spracovaní tinktúry. Propolis obsahuje viac ako 200 látok, aktívnych z terapeutického hľadiska. Éterické oleje a flavonoidy dodávajú propolisu imunologické vlastnosti. V porovnaní s antibiotikami ukazujú široké spektrum účinnosti proti baktériám, vírusom plesniam a hubám. Ďalej triesloviny, antibiotiká, minerály (železo, mangán, zinok, meď, chróm, vápnik, kremík, horčík), vitamíny (C, E, komplex vitamínov B, a provitamín A ) atď. Mnoho štúdií už potvrdilo jeho biologické účinky, ktoré siahajú od antimikrobiálnych, antioxidačných, protizápalových, antidiabetických, antialergických, dermatoprotektívnych, preháňavých a imunomodulačných až po protirakovinové. Kyselina kofeínová, fenetylester, chryzín, artepilín C, nemorosone, galangín, kartanol a mnoho ďalších boli identifikované ako zložky, ktoré kladú protinádorové potenciály. Na základe vykonaných štúdií sa zistilo, že extrakt z propolisu obsahuje množstvo fenolových zlúčenín: rutín, apigenín, kvercetín, kaempferol, dimetylkempferol, kyselinu kávovú, kyselinu ferulovú, kyselinu škoricovú, ako aj niektoré neidentifikované látky. Pri jeho používaní sa doteraz nepreukázali nežiaduce účinky, čo nemožno tvrdiť o syntetických antibiotikách. Všetky štúdie dospeli k záveru, že propolis je silný antioxidant, vzhľadom k jeho vysokej koncentrácii fenolík a niektorých ďalších antioxidačných zlúčenín.

JE PROPOLIS ANTIBAKTERIÁLNY?

Za posledných 40 rokov sa objavili stovky publikácií o biologických a zdraviu zvyšujúcich sa vlastnostiach propolisu. Zo všetkých produktov úľa má propolis najvyššiu antimikrobiálnu aktivitu. Aj keď ho nemožno nájsť pod označením "antibiotikum", môžeme ho použiť surové, v extraktoch alebo tinktúrach, aby sme sa vyliečili z nežiaducich mikroorganizmov. Vedci zatiaľ s istotou nevedia presne určiť, prečo tento včelí produkt poskytuje ochranu pred niektorými baktériami, vírusmi, hubami a parazitmi