FATÁLNA HROZBA – varroa destructor – klieštik

29.08.2019

August je obdobím, blížiaceho sa konca včelárskej sezóny. No pre včelára práca nekončí. Nastáva čas, keď musí včelstvo pripraviť na nasledujúcu sezónu. Pretriediť rodiny, ktoré po znáške zruší, a ktoré bude naďalej chovať. V rodinách, ktoré majú v nasledujúcej sezóne priniesť úžitok, treba vyriešiť problém s KLIEŠTIKOM VČELÍM, ktorý týra včely. Dospelé samičky KLIEŠTIKA parazitujú na telách včiel, kde sa pomocou háčikov na nohách usídlia a živia sa ich tukovými bunkami. Keď je klieštik premnožený, vidieť ho aj voľným okom. KLIEŠTIKOVITOSŤ je parazitárna choroba včelieho plodu, ktorá napáda ja včely.

Klieštik VARROA bol zistený už v roku 1904 v Indonézii na včele indickej. Bol dovlečený do Európy z Ázie. Ázijská včela má však väčšie hryzadlá, dokáže si ho oberať. Prvá informácia o parazitovaní klieštika na včele medonosnej (Apis mellifera) pochádza z roku 1959 z Číny. Našim včelám sa snažíme v boji s klieštikom pomáhať prípravkom proti klieštikovi s názvom Ekopol (Экопол). Podľa zloženia prípravku sú účinnými látkami éterické oleje z paliny, koriandru, mentolu a tymiánu. Nasiaknuté sú v doštičkách, ktoré sa vyrábajú z borovicového dreva. Používa sa tiež 85% kyselina mravčia (KM). KM je varroazid, ktorý účinkuje aj na roztoče v zaviečkovanej bunke.

Na Slovensku bol po prvýkrát diagnostikovaný v roku 1978. Do Európy bol dovlečený z Ázie nemeckými vedcami zo Včelárskeho výskumného ústavu (Bieneninstitut Oberursel) v roku 1977 za účelom skúmania, odvtedy sa nezadržateľne šíry takmer po celom svete, okrem Austrálie a Nového Zélandu.

V júli, skôr než začnú včelstvá odchovávať zimné včely, môžu ešte zniesť pomerne silné napadnutie klieštikov (až do 10000 roztočov), bez toho, aby boli vážne poškodené. Pre včelstvo nebezpečnou situáciou je premnoženie klieštika v neskoršom letnom, často bezznáškovom období. V oblastiach, kde sa už od polovice júla nedá očakávať znáška, po vytočení medu treba sledovať prirodzený spád klieštika. Je to ukazovateľ napadnutia včelstva. Existuje úzka súvislosť medzi prirodzeným spádom klieštika a jeho počtom vo včelstve. Na 1 padnutého klieštika za deň sa nachádza vo včelstve 100 - 300 živých klieštikov. Stav klieštika je treba redukovať ešte pred tým, ako začnú včelstvá odchovávať zimné včely, aby sa tieto vyliahli zdravé a nezoslabené. Kritický okamih nastane, keď od júla/augusta klesá plodovanie včiel a populácia klieštika smeruje k svojmu vrcholu - tým prudko stúpa napadnutie včelieho plodu. Keď je vysoké napadnutie plodu klieštikom, tak že sa viaceré dospelé samičky klieštika votrú do jednej bunky k včeliemu plodu, dochádza k jeho poškodeniu (ZOSLABENÁ VČELA, SKRÁTENÝ ZADOČEK, ZDEFORMOVANÉ KRÍDLA, atď). Ak vidíme takéto zdeformované včely v úli, už je neskoro a táto rodina zanikne. Zoslabené, popr. zdeformované včely nenaplnia plnohodnotne, alebo vôbec svoje poslanie a zakrátko je takáto rodina bez včiel.

Pre život a rozmnožovanie roztoča Varroa sú nevyhnutné TUKOVÉ BUNKY, a nie HEMOLYMFA, ako sa doposiaľ predpokladalo. Výsledky amerických vedcov ukázali, že klieštik sa neživí hemolymfou včiel, ale bunkami tukového telieska. Tukové telieska obsahujú bielkoviny a lipidy Je to tkanivo, ktoré má pre zdravie včiel zásadný vplyv. Zimná generácia včiel má ďaleko výraznejšie tukové teliesko než včely letnej generácie. Tým, že roztoč Varroa konzumuje tukové teliesko, skracuje ich život. Klieštik rozpúšťa a odsáva tukové teliesko včiel, a tým znižuje ich schopnosť detoxikácie a obranyschopnosti voči pesticídom.

VÝVINOVÝ CYKLUS PARAZITA sa začína vstupom oplodnenej samičky, ktorá prechádza z dospelých včiel do bunky plodu robotnice približne 24 hodín a do plodu trúda, približne 3 dni pred jeho zaviečkovaním. V období, do zaviečkovania bunky, sa samička Varroa destructor ukrýva v kŕmnej kašičke. Na vzpriamenú larvu nakladie vajíčka. Každá samička kladie 4 vajíčka, pričom z prvého sa liahne samček. Tak sa v bunke nachádzajú obe pohlavné formy. Keď sa včela liahne, parazitujú na vyvíjajúcej sa včele. Samotný reprodukčný cyklus parazita sa odohráva v zaviečkovanej bunke plodu. Pohlavne zrelý samček po oplodnení niekoľkých samičiek pred vybiehaním dospelých včiel hynie na dne bunky. V zaviečkovanej bunke sa vyliahne ďalšie potomstvo Týmto sa uzatvára celý vývinový cyklus a oplodnená samička opúšťa plodovú bunku spolu s vybiehajúcou robotnicou alebo trúdom.

Celý vývinový cyklus od položenia vajíčka až po pohlavne dospelého jedinca trvá u samčeka 6 až 7 dní, u samičky 7 až 8 dní.

Doterajšie skúsenosti nám hovoria že k tlmeniu klieštikovitosti je potrebne používať celý komplex opatrení , ktoré sa musia používať celoplošne a počas celého roka