HLAVNÉ POSLANIE VČIEL

27.11.2019
Opeľovanie
Opeľovanie

Bzučanie včiel patrí medzi prvé zvuky, ktoré sa malé deti naučia od rodičov. No, mnoho ľudí sa bojí včiel. A prečo nie? Majú žihadlá, ktoré poriadne zabolia. Určitá skupina ľudí je na ich jed dokonca alergická. Ale pri skúmaní týchto tvorov zistíme, že včely nie sú všeobecne nebezpečné. Nie sú agresívnym hmyzom a nejdú po ľuďoch, ktorí ich neprovokujú. Úmyselne ľudí nenapádajú. Nie všetky bodajú a tie, ktoré to robia, to robia z nejakého dôvodu. Bodnutie je mechanizmom ich sebaobrany. Keď sa k vám priblížia, je to len preto, že máte niečo, čo považujú za mňam. Ak by ste poznali všetko, čo pre vás robia, radi by ste sa s nimi podelili o svoje jedlo alebo pitie. Niet divu, že všetky hlavné svetové náboženstvá majú posvätné pasáže o včelách. Boli a stále sú, životne dôležité pre jedlo a život, ako ho poznáme.

Med, to je asi to prvé, čo každého z nás napadne, keď sa hovorí o včelách. Propolis, vosk a jed sú ďalšie produkty, ktoré od nich získavame. Ale ich hlavné poslanie spočíva v opeľovaní kvetov. Opeľovaním zaisťujú rozmnožovanie rade rastlín, ktoré odhadom poskytujú potravu až 90 percentám ľudskej populácie. Včely sú totiž najvýkonnejšími opeľovačmi a tým kľúčovým prvkom v potravinovom systéme.

OPEĽOVANIE je jedným z najdôležitejších procesov prírody, ktoré prispieva k biodiverzite. Je prirodzeným procesom v životnom cykle rastlín. Odhaduje sa, že kvôli reprodukcii 90 % svetových kvitnúcich rastlín závisí od opeľovania. Môže sa uskutočniť rôznymi spôsobmi. Buď opeľovačmi ako sú včely, motýle, vtáky, mory, mravce, chrobáky i netopiere, alebo vetrom a vodou. Vďaka opeľovaniu sa rastliny rozmnožujú a prinášajú plody, na ktoré sme odkázaní. V Európe je od opelenia závislých až 4000 druhov zeleniny.

Každá rastlina, ktorá vyžaduje opelenie, má samčiu alebo samičiu časť. Niektoré rastliny majú obidve. Samčí pohlavný orgán rastliny tvoria tyčinky a samičí piestik. Pri opeľovaní sa peľ z mužského pohlavia prenesie na ženský pohlavný orgán. Jednoducho povedané piestik potrebuje peľ z tyčinky, aby bol oplodnený a mohol sa vytvoriť plod. A preto rastliny, aby sa mohli rozmnožovať vytvárajú peľ. Peľ tvoria drobné zrniečka, ktoré sa vytvárajú v samčích orgánoch rastlín. Na chlpaté telíčka včiel sa peľ prichytí veľmi ľahko. Preto sú ideálnymi opeľovačmi. Ak by včely nepreniesli peľ z jedného kvetu na druhý nedošlo by k oplodneniu. Pravdaže, včely neprepravujú peľ z kvetu na kvet len tak zadarmo. Ako odmenu za opeľovanie im kvety ponúkajú nektár, ktorému nedokážu odolať a tým ich vlastne k sebe lákajú. Keď sa včely prídu napiť nektáru, vždy zostane na ich telíčkach poprašok peľu. Tým, že idú ochutnať nektár niekde inde, prenesú peľ na ďalšie kvety. Včely počas viacerých letov z kvetu na kvet pri hľadaní nektáru súčasne prenášajú peľ rôznej kvality na veľké množstvo rastlín. Ak by nedošlo k oplodneniu rastlín, takéto rastliny by po odkvitnutí kvetu z neho nevytvorili plod. Je nevyvrátiteľným faktom, že bez včiel by bol náš jedálniček značne ochudobnený. Bolo dokázané, že včely svojou pracovitosťou značne zvyšujú úrody. Výsledkom je, že plody a semená týchto rastlín sú väčšie a lepšie. Priemerná včelia rodina ako celok navštevuje denne 40 až 50 miliónov kvetov. Je dôležité, aby sa včelie kolónie nachádzali čo najbližšie k plodinám opeľovaných plodín, aby ich produktivita bola čo najväčšia.

Na opeľovanie nevhodne vplýva veľmi suché počasie a taktiež veľmi daždivé a chladné dni, keď včely menej lietajú. V období nestabilného počasia včely nelietajú ďaleko od úľov. Preto sa snažíme včelstvá umiestňovať tak, aby za znáškou nemuseli lietať ďaleko.

Pamätajme si, že včely sú naše hlavné opeľovače, takže v období kvitnutia stromov a rastlín sa vyhnime insekticídom, aby sme sa im neublížili. V niektorých krajinách farmári platia včelárom za služby, ktoré poskytuje každý úľ.