JARNÝ ROZVOJ VČIEL

27.01.2021

Zloženie včelstiev v priebehu roka je nestabilné a závisí od podmienok prostredia, najmä od teploty a dostupnosti potravy v prírode. V miernom podnebí sa včelie kolónie intenzívne rozvíjajú iba v priaznivom období jar - leto, ale od konca leta a začiatkom jesene sa ich rast spomaľuje a potom úplne zastaví. Intenzita plodenia závisí od:

  • priebehu počasia,
  • nadmorskej výšky stanovišťa,
  • veku matky ale aj od jej genetiky,
  • sily včelstva.

Veľmi dôležitým úsekom opatrovania včelstiev je ich správne zazimovanie. Na zazimovanie včelstva potrebujeme najmä mladé, neopotrebované dlhoveké včely, vyliahnuté v auguste a v septembri. Len takéto včely majú dlhý vek a z jari sú zárukou rýchleho vývinu včelstva, lebo rezervy bielkovín môžu použiť na kŕmenie plodu. Včelstvo sa musí nachádzať v takom stave, aby sa na jar nasledujúceho roku nerušene vyvíjalo. Silné včelstvá začínajú plodovať v januári, a ak majú peľ, prejaví sa zimné a predjarné plodovanie veľmi priaznivo na stave prezimovaného včelstva. Matka už v januári v prostriedku ešte zimujúceho chumáča začína klásť vajíčka, aby sa vychovali dojčičky pre výchovu jarného plodu. Včely začnú chovať plod aj bez prínosu peľu zvonku, prvé larvičky dostávajú bielkoviny z tukového telieska zimných včiel. Včely pri správnej príprave na zimu majú v tele veľa bielkovín a veľká početnosť im umožňuje striedať sa pri kŕmení plodu, zimné včely sa tak rýchlo neopotrebujú. Spočiatku matka kladie denne veľmi obmedzený počet vajíčok. Postupne množstvo denne nakladených vajíčok stúpa. Podľa stanovišťa a priebehu počasia začína včelstvo plodiť medzi polovicou februára a polovicou marca. Ak kvitne lieska skôr ako normálne, začínajú včelstvá tiež skôr s plodením. Po jarnom očisťovacom prelete včely už začnú nosiť peľ najmä z liesky alebo vŕby rakyty. Lieska je skoro na jar významným zdrojom peľu pre včely, ktoré ho zberajú zo samčích jahňad. Aj jahňady vŕby rakyty (bahniatka) včelám pri priaznivom počasí ponúknu bohatý zdroj peľu, ktorý je dôležitou bielkovinovou zložkou potravy včelstva v tomto období. Začiatkom marca, keď sa postupne otepľuje aj v úľoch, to srší aktivitou, včielky nosia peľ a vodu, čo je znakom toho, že matka kladie plod a všetko je tak ako má byť, prípravy pre jarné obdobie sú v plnom prúde. Niekedy na prelome mesiacov marec - apríl dochádza dych zimnej generácii, ktorú vystrieda jarná generácia už kratšie žijúcich včiel. Ešte aj v apríli prispievajú k jarnému rozvoju včelstva prezimované včely, ktorým telesný a zdravotný stav umožnil dožiť sa tohto času. Aktivita včelstva v skorej jari nám prezradí, či je vitálne, v akej kondícii je matka. A takto začína včelársky rok...

V čase, keď sa zimné včely začínajú strácať vo väčšom počte, sú už k dispozícii mladé včely, a to nielen dojčičky, ale i lietavky. Liahnuce sa mladé včely začínajú prepĺňať uličky, takže včelstvo začína rásť bez toho, že by už predtým slablo. Včelár ani nespozoruje odchod zimných dlhovekých včiel. A takto je to správne. Zo zdravotných dôvodov musíme na včelstvá pôsobiť tak, aby v nich boli stále včely všetkých vekových stupňov. To značí, že nesmieme dovoliť, aby vo vegetačnom období nastal čo len nakrátko stav, v ktorom by klesol prírastok mladých včiel a úbytok starých na nulu.