LIEČIVÉ VLASTNOSTI FLAVONOIDOV V MEDE

19.06.2020
Flavonoidy v mede
Flavonoidy v mede

V súčasnej dobe sa moderná medicína zameriava na používanie prírodných produktov. Hlavnými argumentmi pre zavádzanie prírodných produktov do terapie sú nízke náklady na liečbu a absencia rezistencie na antibiotiká. Jedným z týchto prírodných produktov je aj med. Rozličné chemické zloženie medu je dôležitým kľúčom k jeho širokej prospešnej činnosti. Zistilo sa, že liečivé vlastnosti medu sú významne spojené s FLAVONOIDMI, ale celková antioxidačná aktivita medu závisí od všetkých antioxidačných látok v ňom. Flavonoidy sú antioxidanty zo skupiny polyfenolov. Med je bohatý na FENOLICKÉ ZLÚČENINY, ktoré pôsobia ako prírodné antioxidanty, vychytávajú škodlivé radikály kyslíka, a sú čoraz populárnejšie vďaka svojej potenciálnej úlohe pri prispievaní k zdraviu ľudí. Najznámejšie sú napríklad zlúčeniny ako vanilín, RUTÍN, KVERCETÍN, kyselina vanilová, kyselina hydroxyškoricová alebo kyselina kávová.Flavonoidy a polyfenoly, ktoré sa nachádzajú v mede posilňujú imunitu, chránia pred vírusmi a baktériami. Prítomnosť flavonoidov a fenolových kyselín dodáva medu podstatnú antimikrobiálnu aktivitu.

FLAVONOIDY sú známe ako látky so silnými biologickými aktivitami, ktoré môžu byť aktívne pri prevencii chronických chorôb vrátane aterosklerózy a kardiovaskulárnych chorôb. Sú to významné zlúčeniny so silným protizápalovým účinkom. Majú veľký vplyv na prevenciu rozvoja rôznych kardiovaskulárnych ochorení. Znižujú riziko arteriosklerózy, zlepšujú kvalitu stien krvných ciev. Tiež pôsobia proti zhlukovaniu krvných doštičiek, ale aj v prevencii chronických ochorení, ako sú diabetes, neurologické a nádorové ochorenia. V prípade pacientov s cukrovkou flavonoidy napomáhajú zlepšovať vaskulárnu funkciu. Mnohé epidemiologické štúdie ukázali, že pravidelný príjem fenolových zlúčenín je spojený so zníženým rizikom srdcových chorôb.

V mede je prítomný celý rad fenolových zložiek ako je napríklad KVERCETÍN, RUTÍN, fenetylester kyseliny kávovej (CAPE), acacetín, kaempferol, galangín, ktoré majú sľubný účinok pri liečení kardiovaskulárnych chorôb. Čím tmavší med, tým vyšší obsah antioxidantov.

Najviac ľudských ochorení vzniká z nebezpečného vnútorného zápalu. Práve proti zápalu dokáže kvercetín bojovať, čím prispieva k celkovému ozdraveniu organizmu.Možno sa to zdá ako nemožné, no vďaka tomuto antioxidantu sa môžete vyhnúť srdcovým ochoreniam, niektorým mentálnym postihnutiam či dokonca autoimunitným chorobám. Kvercetín sa ukázal byť účinný aj proti vírusu chrípky. KVERCETÍN vám môže pomôcť aj s vysokým cholesterolom, cukrovkou, alergiami či astmou, žalúdočnými vredmi, infekciami močových ciest, ale aj s chronickými ochoreniami prostaty či pokožky, napríklad s dermatitídou.

RUTÍN preventívne pôsobí proti mnohým kardiovaskulárnym ochoreniam. Napomáha zvyšovať pružnosť ciev, zabezpečuje pevnosť kapilárnej steny, znižuje nadmernú priepustnosť krvných kapilár a zlepšuje prekrvovanie orgánov. Predstavuje prevenciu pred praskaním ciev, kŕčovými žilami, častým krvácaním z nosa aj ďasien či vznikom krvných zrazenín. Taktiež napomáha v tele znižovať hladinu cholesterolu a blahodarne pôsobí na stav srdca.