MINERÁLY V MEDE

24.07.2020
Minerály v mede
Minerály v mede

VÁPNIK (Ca)
Naše telo má okolo jedného kilogramu vápnika. Skoro celý (99,5%) je v kostre a zuboch. Iba 0,5% má organizmus okamžite k dispozícii, z toho 3/4 sú v bunke, 1/4 mimo bunky, z nej iba 7% v krvnej plazme. Vápnik má najmenej 150 spôsobov, ktorými vstupuje do látkovej premeny. Nevyhnutný je napr. pri svalovej kontrakcii, prenose vzruchu nervovou bunkou, priechodnosti bunkových membrán, ale aj aktivácii enzýmov, vstrebávaní železa, krvnom zrážaní, stabilite krvného tlaku, činnosti hrubého čreva či hojení rán.
DRASLÍK (K)
Ide o invariabilný makroelement prvého rádu, čiže nevyhnutný a nenahraditeľný biogénny prvok. Obsiahnutý je najmä vo vnútri buniek (98% jeho celkovej zásoby). Podieľa sa hlavne na metabolizme sacharidov, tvorbe glykogénu, syntéze proteínov, ovplyvňuje acidobázu, osmózu, vplýva na nervovú a svalovú dráždivosť, činnosť orgánov a orgánových systémov, na prvom mieste srdca.
SODÍK (Na)
Zastúpené je vo vnútri (46%) aj mimo bunky (54%). Dôležité pri tvorbe membránových potenciálov, objemu mimo bunkovej tekutiny, vodných a minerálových procesov, metabolizmu, udržiava acidobázu, napomáha vstrebávaniu glukózy či kontrakcii svalov. Hlavnou vlastnosťou sodíka je, že jeho zvýšená hladina "vysáva" vodu z buniek, znížená ju do nich "vtláča". Keď sa bunky odvodňujú, nefungujú, starnú. Prebytočná tekutina zaťažuje krvný obeh, výkon srdca, obličiek.
ZINOK (Zn)
Organizmus človeka obsahuje 2-4 g zinku. Nevyhnutný je pre imunitné systémy, prenos genetickej informácie, degradáciu aj výstavbu bielkovín, nukleových kyselín, sacharidov, lipidov (ľudské tuky), niektorých hormónov (inzulín), ale i glykolýze či oxidácii etanolu. Napomáha stabilite bunkových membrán, buniek, väziva či tvorbe spermií. Bystrí zmysly (čuch, chuť, zrak), podporuje elasticitu kože, rast vlasov.
HORČÍK (Mg)
Prevažná časť horčíka je viazaná (84%) najmä v kostre, svalovine, pečeni a nervovom systéme. Horčík napomáha aktivácii enzýmov, koenzýmov, udržiavaniu rovnováhy pH, je súčasťou metabolizmu aminokyselín, nukleových aj mastných kyselín, pri tvorbe kostí, zubov, prenose nervového vzruchu. Má tlmivý vplyv na centrálny nervový systém, znižuje svalovú tuhosť, dráždivosť srdcového svalu, znižuje krvný tlak, zlepšuje využitie kyslíka, ovplyvňuje krvné zrážanie, imunitný systém, bráni vzniku žlčových a obličkových kameňov.
ŽELEZO (Fe)
Človek má 3-5 g železa rovnocenne v troch formách, zapojené do katalýzy, zásobné a transportované. Nevyhnutné je predovšetkým pri krvotvorbe, syntéze hemoglobínu (krvné farbivo), respiračných dejoch, ale aj napr. bunkovej oxidácii či tvorbe svalstva (myoglobín). Dôležité je v procesoch trávenia a vstrebávania, tvorí súčasť látkovej premeny (metabolizmu), enzýmov, hormónov (rastový). Potrebné je pri spotrebovaní energie či procesoch detoxikácie organizmu. Mimoriadne dôležité je pre zdravý vývoj a rast detí.
MANGÁN (Mn)
Človek má v zásobe 10-40 mg mangánu. Podieľa sa napr. pri vývoji kostí, niektorých vnútorných orgánov, hlavne pečene, obličiek, pohlavných orgánov i hormónov, mnohých enzýmov. Potrebný je pri látkovej premene sacharidov, ale aj glykolýze (spotrebovanie zásobných foriem sacharidov) a glukoneogenéze (syntéze sacharidov). Tiež pri metabolizme tukov i mastných kyselín, bielkovín i aminokyselín, syntéze cholesterolu či tvorbe chrupaviek. Pri nedostatku mangánu stúpa hladina krvného cholesterolu, zhoršuje sa kvalita chrupaviek, kĺbov, medzistavcových platničiek, zvyšuje riziko zlomenín.
SELÉN (Se)
V ľudskom tele je selén podielom "malý" (1,46%), ale významom "veľký" minerál. Patrí medzi antioxidanty a tento jeho účinok zvyšuje spojenie s vitamínom E. Kľúčový pri tvorbe imunity, mnohých enzýmov či selenoproteínu. Zradený do respiračného reťazca buniek či elasticity tkanív. Bráni degradácii buniek i tkanív či peroxidácii mastných kyselín. Významne pomáha pri liečbe mnohých zhubných nádorov. Nedostatok aj prebytok selénu škodí.
V prípade záujmu o med nás môžete kontaktovať.🐝🐝🐝