POMÔŽE APITOXIN NA SCLEROSIS MULTIPLEX ?

23.04.2021

ROZTRÚSENÁ SKLERÓZA je chronické autoimunitné, nervové ochorenie, pri ktorom imunitný systém napáda svoje vlastné tkanivá, v tomto prípade myelínové obaly nervov (sclerosis). To sa prejaví spomalením až nemožnosťou vedenia nervového vzruchu vo viacerých častiach centrálneho nervového systému. V mechanizme ochorenia zohráva vedúcu úlohu demyelinizácia nervových vlákien, pri ktorých sa rozvíjajú senzorické a motorické poruchy. Zápalové ochorenie nervového systému, napadá mozog, miechu aj zrak. Fáza, kedy dochádza k úbytku neurónov (neurodegenerácie), je stále liečebne neovplyvniteľná. Patrí k ochoreniam, ktoré nie sú ani v 21. storočí dostatočne objasnené. Sclerosis multiplex je stále nevyliečiteľná. Ak sa ale včas diagnostikuje, dá sa úspešne potláčať.

Prírodným liečivom, ktoré sa používa pri liečbe sklerózy multiplex, je včelí peľ alebo aj včelí jed - apitoxin. Predpokladá sa, že včelie bodnutie zlepšuje stav aj pri tak zložitom ochorení, ako je roztrúsená skleróza, aj keď v praxi sa zatiaľ klinicky nepoužíva. Chemické zloženie včelieho jedu je zložité. Z proteínov má MELITTIN, ktorý stimuluje imunitnú odpoveď, najväčšiu terapeutickú aktivitu.

Hlavnú úlohu v liečbe roztrúsenej sklerózy zohráva včelí jed (včelie bodnutie), ktorý brzdí proces demyelinizácie nervových vlákien, zlepšuje nervové vedenie a zmierňuje alebo eliminuje závažnosť príznakov ochorenia. Je dokázané, že v dôsledku účinku včelieho jedu je pozastavená deštrukcia MYELÍNU (látky, ktorá tvorí obaly okolo výbežkov nervových buniek a je jednou zo základných zložiek bielej hmoty mozgu a miechy) a degenerácia nervových buniek (ich dlhé procesy). Zodpovedný je najmä za zrýchlenie prenosu impulzov medzi mozgom, miechou a ostatnými časťami tela. A to je presne to, čo je potrebné na zmiernenie sklerózy multiplex.

Počas včelieho bodnutia sa pacientovi obnovia jeho fyzické schopnosti, zlepší sa koordinácia jeho pohybov, obnoví sa citlivosť a zlepší sa funkcia urogenitálneho systému. Cestou včelí jed posilňuje svalové tkanivo srdca a krvných ciev, ako aj kĺby a okolité tkanivá. Najliečivejší jed sa užíva koncom jari a v lete, v čase, keď včely zbierajú med. V určitých dávkach pomáha zastaviť demyelinizáciu a čiastočnú remyelinizáciu nervových vlákien. Zvyšovanie dávky včelieho jedu sa uskutočňuje postupne a individuálne, po biologických testoch. Včelí jed vďaka svojej viaczložkovej štruktúre umožňuje pôsobiť na celé spektrum patofyziologických zmien pri roztrúsenej skleróze. Spôsobuje rozšírenie kapilár a malých tepien, čo zvyšuje prietok krvi do orgánov a zlepšuje metabolizmus tkanív. Tiež keď včelí jed vstupuje do tela, stimuluje tvorbu hypofýzových a nadobličkových hormónov: kortizol, kortizón atď., ktoré pôsobia aktívne protizápalovo. Liečenie včelími žihadlami, teda včelím jedom je náročné liečenie, ktoré nemôže robiť neodborník. Ide o jed, ktorý je na jednej strane liekom, pokiaľ ho používa odborník, ale môže mať aj fatálne dôsledky pri neodbornom použití! Spolu so včelím jedom sa pri liečbe používa veľký sortiment liekov pripravených na báze materskej kašičky, propolisu, peľu, medu, ktoré aktívne ovplyvňujú obnovu panvových funkcií, motorickú koordináciu a psycho-emocionálnu náladu.