POZOR NA ZLATÉHO STAFYLOKOKA

22.04.2021

Každý deň sa naše telo stretáva s obrovskou škálou mikroorganizmov. Mnohé z nich nie sú až také neškodné. Vírusy a patogénne baktérie môžu spôsobiť vážne choroby. Hlavným rizikovým faktorom infekcie týmito mikróbmi je oslabený imunitný systém. Stafylokoky sú neželaní hostia, ktorí s vami častokrát žijú dlhú dobu bez toho, aby ste o nich čo i len tušili. Bežne sa vyskytujú na veľkej ploche tela. Ak je baktéria prítomná, ale jedinec nevykazuje žiadne príznaky infekcie, hovorí sa o ňom, že je "kolonizovaný". Nos je najbežnejším kolonizovaným miestom tela. Hoci zlatý stafylokok nie je vždy patogénny, k infekcii môže dôjsť pri oslabenej imunite a spôsobiť celý rad ochorení. Spôsobuje zápalové ochorenia najmä infekcie horných dýchacích ciest a kožné infekcie. Každý tretí človek je nosičom zlatého stafylokoka a ani o tom nemusí vedieť, pretože imunitný systém drží túto baktériu pod kontrolou, aby sa nerozmnožila natoľko, aby vznikla infekcia. Jeho zákernosť tkvie v tom, že človek môže byť dlhé roky jeho bezpríznakovým nosičom, počká si na oslabenie imunity a vtedy ukáže svoju "silu". Bežne sa nachádza v nemocniciach a na akýchkoľvek miestach, ktorých sa denne dotkne veľa ľudí. Ktokoľvek môže ochorieť na stafylokokovú infekciu, hoci určité skupiny ľudí sú vystavené väčšiemu riziku, vrátane ľudí s chronickými stavmi, ako je cukrovka, rakovina, vaskulárne choroby, ekzémy a pľúcne choroby. V zdravotníckych zariadeniach je riziko závažnejšej stafylokokovej infekcie vyššie, pretože veľa pacientov má oslabený imunitný systém.

Pri infekcii dutín, ktoré sú sprevádzané zelenými a žltými hlienmi, spôsobené zlatým stafylokokom, ešte nie sú potrebné antibiotiká. Aj tak je voči nim rezistentný (odolný). Pomoc v boji proti "votrelcom", môžu poskytnúť prírodné antibiotiká, ktoré sú voči oslabenému organizmu šetrnejšie. Osvedčili sa najmä: včelí med, kurkuma, oreganový olej, čajovníkový olej, cesnak, echinacea, extrakt z listov olivovníka, koloidné striebro.

Medzi medy, ktoré dokážu zastaviť rast baktérií Staphylococcus aureus patria známy med z Nového Zélandu MANUKA alebo naša JEDĽOVÁ MEDOVICA s výnimočnými antibakteriálnymi vlastnosťami. Manukový med je však asi desaťkrát drahší než naše najdrahšie medy. Väčšina infekcií MRSA sú kožné infekcie, ktoré sa môžu javiť ako pustuly alebo vriedky, ktoré sú často červené, opuchnuté, bolestivé alebo majú hnis alebo iný odtok. Účinný voči baktériám zlatého stafylokoka, ktorý spôsobuje infekcie kože je aj propolisová masť a včelí vosk. Zmes medu, včelieho vosku a olivového oleja v pomere 1:1:1 potláčala rast zlatého stafylokoka. Dôvodom je synergia (spolupôsobenie) týchto látok, ktoré vzájomne zlepšujú svoje účinky. Majú dezinfekčný účinok pri aplikácii na poranenú kožu, kde ničia prípadné mikroorganizmy, ktoré by mohli viesť k zápalu. Pre zápaly hrdla sa osvedčil propolisový spray. S medicínskymi antibiotikami zvyšuje ich účinok. Voči propolisu nie je zatiaľ rezistentný žiadny bakteriálny kmeň. Preparáty z propolisu zabíjajú mikróby spôsobujúce tuberkulózu, patogény plesne, streptokoky i stafylokoky a pod.