SLNEČNICOVÝ MED

02.08.2020
Slnečnica
Slnečnica

SLNEČNICOVÝ MED si zamilujete hlavne pre jeho vynikajúcu vôňu, úžasnú chuť a farbu. Vo svete je uznávaný ako vysoko kvalitná pochutina. Jeho zloženie pozostáva z 9 druhov vitamínov, 40 druhov minerálnych látok a 19 druhov aminokyselín a enzýmov. Slnečnica je rastlina, ktorá dokáže udržať škodlivé kontaminanty z pôdy v stonke, takže sa nedostanú do kvetu, ani do medu. Nektár, ktorý včely donesú zo slnečnice, je 100% čistý. Slnečnicové pole je rajom včiel, hoci je pre ne namáhavé zbierať tento nektár, pre drsnejší povrch kvetu. Kvitne v období júl - august. Inkovia ju považovali za posvätnú rastlinu. Reprezentovala Slnko. Med má vysokú koncentráciu peľových zŕn. Jeho farba sa pohybuje v odtieňoch od žltej po oranžovú. Chuť je podobná ako pri kvetovom mede, ale príchuť je slabo kyslá. Používa sa ako vhodná náhrada pri nedostatku žalúdočnej kyseliny. Pre každého, kto obľubuje sladšie medy je vynikajúcou pochúťkou. Obsahuje takmer 96% sacharidov. Čím ďalej tým viac je populárnejší ako prírodné sladidlo. Vysoký podiel glukózy spôsobuje rýchlu kryštalizáciu, preto ho včelári často pastujú. Pastovaním sa mikrokryštáliky medu rozbijú na ešte menšie kryštáliky a tým sa stáva med trvalo roztierateľný.

Neodporúča sa konzumovať alergikom pre zvýšený obsah peľu a ľudom trpiacim nadmernou tvorbou žalúdočných kyselín kvôli vysokému obsahu aminokyselín. Ale pri správnom užívaní vie byť nápomocný aj alergikom. Na strane druhej je bohatým zdrojom vitamínu E a stopového prvku SELÉN. Oba antioxidanty prispievajú k ochrane pred vznikom voľných radikálov. Obyvatelia Slovenska majú veľmi nízku hladinu selénu v krvi. Jeho nedostatok spôsobuje vznik a rozvoj nádorových buniek a zvýšenú náchylnosť k ochoreniam srdca a pľúc. Slnečnicový med obsahuje najviac selénu spomedzi našich medov, za čo si ho treba vážiť. Má dezinfekčné a protizápalové účinky tak ako všetky ostatné medy.

Účinkuje pri astme a žalúdočnej kolike. Pôsobí blahodarne na žalúdok, črevá, pľúca a pri ochorení obličiek. Zvyšuje imunitu, pomáha pri psychickej záťaži a bojuje proti únave. Ovplyvňuje hojenie rán, dermatitídu, liečbu nádchy a zápalu prínosových dutín. Znižuje horúčku a podporuje potenie. Tiež znižuje hladinu cholesterolu v krvi a zabraňuje kôrnateniu ciev. Pozitívne vplýva pri ochorení srdca a ciev. Preto sa odporúča ľuďom so srdcovo-cievnymi ochoreniami, starším ľuďom a deťom počas ich vývoja.