SÚ ANTIBIOTIKÁ VŽDY NEVYHNUTNÉ?

Súčasný kritický pohľad na široké používanie antibiotík vedie k používaniu prírodných látok s antibakteriálnym a antivírusovým pôsobením. Jeden zo včelích produktov túto vlastnosť má. Je to práve PROPOLIS, ktorý má rastúci význam ako terapeutický prostriedok samotný, alebo zahrnutý v mnohých liekoch a homeopatických výrobkoch.
Ako ukázali štúdie, antivírusový účinok propolisu môže byť v niektorých prípadoch silnejší než pri klasických antivirotikách. Silné antiseptické účinky priniesli tomuto včeliemu produktu post najprírodnejšieho antibiotika. Na základe vedeckých výskumov dochádza k využívania extraktu z propolisu čoraz častejšie. Na propolis nevzniká rezistencia baktérií ako u antibiotík, hoci sa užíva už od čias faraónov. Už starovekí Egypťania používali propolis v procese mumifikácie svojich vládcov.
Základnú pomoc dáva tým, že si dokáže poradiť s akýmkoľvek zápalom. Propolisu môžeme pripísať aj anestetické účinky. Vhodný je rovnako na klasickú, tak aj na svalovú horúčku. Bol používaný ako liek od staroveku. Jeho liečebné používanie je doložené už v treťom storočí pred naším letopočtom a je preukázané u Egypťanov, Grékov a Rimanov.
V súčasnosti aj známe, že príliš časté užívanie antibiotík zvyšuje a vedie k neúspechu liečby závažných mikrobiálnych infekcii.