VČELÍ VOSK

24.07.2020
Výrobky so včelieho vosku
Výrobky so včelieho vosku

Vzniká počas metabolickej premeny peľu, vody a medu v tele včiel. Po chemickej stránke je to zmes 300 rôznych organických látok. Včely ho využívajú pri výstavbe svojich plástov. Robotnice ho produkujú cez voskotvorné žľazy vo forme voskových šupiniek, ktoré na vzduchu tuhnú. Ich hmotnosť sa pohybuje od 0,1 mg do 1,35 mg. Na 1 kg vosku ich treba do 10 000 000. Tvorenie vosku podporuje nektárová i peľová znáška. Produktivita tvorby šupiniek je najväčšia medzi 12. - 18. dňom života robotníc. Neskôr žľazy zakrpatievajú, zvyčajne po 21.dni, pretože sa stávajú lietavkami a začínajú nosiť do úľa nektár a peľ. Schopnosť tvoriť vosk ale u včiel úplne nezaniká. Je dôležitá hlavne v období rojenia, keď musia stavať nový domov, aby matka mala kde klásť vajíčka a robotnice ukladať nektár a peľ. Tak ako med i včelí vosk sa môže líšiť farbou.
Pri stavbe včelích buniek budujú včielky najprv valcovité bunky, ktoré pri spájaní s ďalšími šiestimi bunkami, vytvárajú známy tvar plástu, PRAVIDELNÉ ŠESŤBOKÉ BUNKY. Na 1 kg včelieho vosku spotrebujú včely asi 8 kg medu a viac ako 50 g peľu. Vosk dokážu odstrániť z jedného miesta a podľa potreby ho presunúť na iné.
Včelí vosk používali ľudia už od nepamäti, kvôli jeho fyzikálno-chemickým vlastnostiam a dostupnosti. Nielen Egypťania ale aj Asýrčania i Peržania používali vosk na balzamovanie tiel mŕtvych. Už v starom zákone sa vosk spomína na viacerých miestach. Známe sú parfémové masti, ktoré obsahovali včelí vosk a rôzne bylinky vylúhované v oleji z čias Egypťanov. Tieto masti slúžili aj na liečebné účely. Rozliatym voskom do studenej vody sa veštilo. Včelí vosk je ľahší ako voda, vo vode je nerozpustný. Slovanské národy boli povestné svojim včelárskym umením v brtiach. Včelí vosk bol súčasťou ich života.
Vedeli ste, že aj postavy v múzeu Madame Tussauds v Londýne obsahujú včelí vosk? Vo veľkej miere sa včelí vosk využíva na výrobu medzistienok pre včelárov. V súčasnosti sa ale včelí vosk využíva aj na výrobu kozmetických krémov, balzamov na pery a mydiel. Vosk podporuje vstrebávanie do kože a dáva jej hladký a jemný vzhľad. Tiež sa používa pri výrobe impregnovaných potravinových obrúskov a sviec. Vôňa sviec zo včelieho vosku je príjemná, mierne voňajúca po mede a propolise. Mali ste ťažký, stresový deň? Skúste si večer zapáliť sviečku zo včelieho vosku, zapnúť príjemnú hudbu, uvariť si s blízkymi dobrý čaj s medom a relaxovať.