7 DÔVODOV PREČO KONZUMOVAŤ MED PRED SPÁNKOM

05.02.2021

Zaradenie medu do jedálnička bezpochyby prináša mnohé benefity. Nie nadarmo ho vedci nazývajú superpotravinou. Kombinácia s jedlom je chutná a zdravá, ale ak si pred spánkom dáte 1 lyžičku tohto tekutého zlata a necháte svoje telo absorbovať všetku jeho dobrotu v noci, budete prekvapení aké zázraky sa budú diať.

  • POSTARÁ SA O DOBRÝ SPÁNOK

Med obsahujeesenciálnu aminokyselinu TRYPTOFÁN, základnú látku pre tvorbu hormónu SEROTONÍNU, ktorý tiež nazývame hormónom šťastia alebo dobrej nálady. Ovplyvňuje nielen dobrú náladu, ale aj celkovú uvoľnenosť. Jeho nedostatok sa najčastejšie prejaví poruchami spánku a pocitmi úzkosti. Tryptofán si telo nevie samo vytvoriť a preto ho musí prijímať prostredníctvom produktov zaradených do stravy, ako je napríklad med. Jeho konzumácia pred spánkom pomôže vyhnúť sa návalu adrenalínu a zaistí dobrý spánok bez prebúdzania. Obsahuje jednoduché cukry, ktoré sa pri nadbytku ukladajú do svalov vo forme GLYKOGÉNU. Práve ten potrebujemozog počas spánku.

  • POMÁHA ZNÍŽIŤ KRVNÝ TLAK

Med obsahuje antioxidačné zlúčeniny, o ktorých sa preukázalo, že znižujú krvný tlak. Aj preto sa odporúča konzumácia tekutého zlata každý deň ako ochrana pred vysokým krvným tlakom, a tým aj pred srdcovými chorobami. Antioxidanty v mede zabraňujú tvorbe krvných zrazenín, ktoré sú častou príčinou srdcového infarktu. Niekoľko štúdií potvrdilo, že lyžica medu na noc je dobrý prostriedok na prevenciu.

  • ZNÍŽUJE HLADINU TRIGLYCERIDOV

Med je spojený tiež so znižovaním hladiny triglyceridov v ľudskom tele. Vysoká hladina triglyceridov znamená riziko vzniku srdcových ochorení a cukrovky. TRIGLYCERIDY sú typ tuku, ktorý sa nachádza v krvi. Celkovo by sa dalo konštatovať, že med zmierňuje LDL cholesterol, triglyceridy, zápaly a zároveň zvyšuje HDL cholesterol.Vyčistí vašu krv od nepotrebného tuku.

  • URÝCHĽUJE SPAĽOVANIE TUKOV

Med dokáže nakopnúť metabolizmusaj spaľovanie tukov. Zvyšuje metabolizmus tým, že vytvára termogénny účinok na telo, ktoré začne produkovať viac tepla, čiže spotrebovávať viac energie, ktorú získava z tukov. Zvyšuje krvný obeh, čo trochu zvyšuje telesnú teplotu a pomáha spaľovať tuk bez veľkej námahy.

  • POSILŇUJE IMUNITNÝ SYSTÉM

Antioxidanty a antibakteriálne látky v mede zvyšujú prirodzenú obranu človeka voči infekciám, ktoré sú spôsobené vírusmi, baktériami a plesňami. Je to domáci liek na posilnenie imunity. Imunita je schopnosť organizmu chrániť telo pred škodlivými vplyvmi. Na zvýšenie prirodzenej obranyschopnosti je vhodné konzumovať med každý večer.

  • OCHRÁNI PRED KAŠĽOM

Med je prírodný protizápalový prostriedok. Uľaví od kašľa každej vekovej kategórii. Je dobrým antibiotikom, ktoré pomôže v boji proti baktériám, ktoré skončia v krku. Med môže byť lepší ako konvenčná liečba kašľa. Konzumáciou lyžice medu zmiešaného s teplou vodou každý večer sa môže minimalizovať podráždenie hrdla, čím sa vyhnete kašľu.

  • POMÁHA PROTI DEPRESII

Depresia je stav organizmu charakterizovaný smútkom, beznádejou, poruchami spánku alebo úzkosťou. Sú to poruchy nálady. Je to vážne psychické ochorenie, ktoré netreba zľahčovať. Med obsahuje POLYFENOLY, prírodné antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti depresii pôsobením oxidačného stresu v mozgových bunkách. Limitujú nepriaznivé účinky oxidačného stresu.Konzumácia medu pomáha upokojiť mozog.

Ako často konzumujete med? Viete o nejakých ďalších výhodách, ktoré má? Povedzte nám to v komentároch nižšie!