Adoptujte si úľ a pochváľte sa vlastným medom

15.06.2019

Vášnivý, trpezlivý, pokojný a dochvíľny. Presne to sú najdôležitejšie vlastnosti dobrého včelára. Že vy sa ním stať nemôžete, lebo žiadnu z nich nemáte a na vlastné včelstvo si netrúfate? Našli sme spôsob, ako to zvládnete aj vy. Vaša jediná práca bude naša podpora a spoločný výsledok - sladký ako med. Doslova.

Adoptujte si úľ na diaľku s včelou rodinou a my sa s nadšením postaráme o všetko ostatné. Zapojiť sa môžete aj vy. Ako jednotlivec, rodina, alebo dokonca ako firma. Úľ a včelára pre vás zabezpečíme. Na konci sezóny sa môžete popýšiť vlastným medom. Je to jednoduché, však? Pre včely tým spravíte oveľa viac, než sa na prvý pohľad môže zdať.

Med je dar a odmena

Skúsili ste už niekedy priložiť ucho na úľ? Poznáte krajšiu hudbu ako včelí orchester? Alebo ste so zatvorenými očami vdychovali vôňu medu a vosku? Med je dar, odmena. Roky poctivej práce, symbióza včelstva a včelára. Včielka osamote nezmôže nič, no celý roj je veľký organizmus, ktorý prekoná všetky nástrahy. Pokiaľ mu do toho negatívne nevstúpi akýmkoľvek spôsobom človek. Ako včelári sa snažíme pripomínať, že používanie množstva chemických postrekov škodí ako človeku, tak aj rastlinám a zvieratám, a teda aj včelám. Zatiaľ nás však málokto počúva. Tohtoročná jar znova priniesla zo sveta včiel smutné správy. 

Starí skúsení včelári hlásia hromadné úhyny, mnohí prišli o desiatky rodín. A nikto sa ešte neodváži povedať, čo presne sa udialo. Ostáva iba mrazivý pocit, keď prídete k úľom a nič nepočujete, ani nevidíte. Otvoríte úľ a v ňom je prázdno. Z ničoho nič sú preč včely a s nimi aj roky náročnej práce. Nie je to len nedostatočným zazimovaním, či chybami včelárov. Ak do toho zarátame klimatické zmeny a inváziu škodcov, ktoré prispievajú k hromadnému úhynu včiel, poznáme tie najpodstatnejšie veci, ktoré včelstvá likvidujú.

Včely potrebujú aj pomoc človeka

Málokto si dnes plne uvedomuje, že včely sú na nás takmer absolútne odkázané a ich ohrozenie stále naberá na intenzite. Ich úbytok v posledných rokoch je natoľko alarmujúci, že sa dotýka každého z nás. Zdajú sa vám včely zbytočné? Možno otravné? Predstavte si, že ste vo veľkom rozkvitnutom ovocnom sade a nič nepočujete, iba pretrvávajúce ticho. Žiadny bzukot. Prelety či včelie tance. Sad by ste zrejme videli rozkvitnutý poslednýkrát. Títo maličkí opeľovači totiž opelia približne sedemdesiat percent plodín a bez nich by sme prišli o toto všetko prišli. Prírodný reťazec by sa narušil a narušil by aj ten potravinový.

Bude kvety opeľovať elektro-hmyz? 

Hoci sa včelári všemožne snažia robiť osvetu, vedci už uvažujú nad tým, čím by včely po uhynutí poslednej nahradili. Riešením je napríklad elektronický hmyz, ktorý by rastliny dokázal opeľovať. Znie to ako z nepredstaviteľného sci-fi. Chceme takto žiť?Chráňte a zachraňujte včely spoločne s nami. Adoptuje si úľ so včelou rodinou a podporte našu prácu. Nemajme len sladké reči o pomoci. Odmenou za vaše "ÁNO" bude viac, než len niekoľko po okraj naplnených pohárov medu. Podporme spolu svet, kde žijeme. Vstúpte do klubu, v ktorom zachraňujeme to podstatné.

Získajte vlastný úľ, o ktorý sa vám postará včelár

Pomôžte nám a využite príležitosť mať vlastný med, ktorý pre vás dorobia vaše včielky. Oslaďte si život medom z vlastného úľa a vychutnávajte si ho po celý rok. Samozrejme, ak budete chcieť, radi vás do tajov včelárstva zasvätíme alebo si prácu vašich včielok príďte pozrieť zblízka.

Náš tip: Úľ so včielkami môžete adoptovať a využiť ako originálny darček k narodeninám, meninám alebo inému sviatku. Každý včelár vám potvrdí, že niečo úžasnejšie ako med by ste v gastronómii hľadali márne.

Podmienky pre adopciu včelej rodiny s klubovým úľom aj s jednoduchou registráciou nájdete tu.