ČIPKA VČIEL - FESTOON

10.04.2021

Napriek početným štúdiám o správaní včiel medonosných stále existujú určité veci, ktoré sú pre ľudí záhadou. Jednou z takýchto záhad je festonovanie včiel. Názov FESTOONING je spôsob, akým včely spolu visia v retiazkovom vzore spojené pomocou končatín medzi rámami plástu v úli. Spravidla je to tenká šnúra včiel, ktorá tvorí otvorené a vzdušné spojenie. Včely spolu visia v akejsi girlande. Tvoria čipkové dielo, hrubé jednu vrstvu. Niekedy visia až do hĺbky rámu od steny k stene, kde vytvárajú vzor na vytvorenie nového voštinového včelieho plástu medzi rámami.

Festónovanie sa najčastejšie pozoruje, keď včely vyrábajú nový plást, alebo opravujú starý. Sezóna vytvárania plástov zo včelieho vosku na severnej pologuli je počas jarnej sezóny. Včely pri stavbe plástu vždy spolupracujú v skupinách ako tím. Majú sklon k vzájomnému zaveseniu, aby spojili otvorené priestory vo vnútri úľa. Spojením svojimi tiel sú schopné vytvoriť most, ktorý spája jedno miesto s druhým. Robia to tak, že sa navzájom držia. Majú šesť nôh a každá noha má pár háčikov, ktoré používajú na držanie v nohách druhých.

Existuje pomerne veľa vysvetlení, ktoré sa spájajú so snahou pochopiť, prečo včely tvoria tieto vzory, ktoré sa nazývajú festóny. Včelári majú na toto správanie rôzne názory.

  • Niektorí z nich hovoria, že štruktúra funguje ako lešenie, z ktorého môžu robiť svoje stavebné práce.
  • Iní hovoria, že girlanda je metódou merania vzdialenosti medzi plástami. (Presná vzdialenosť medzi plástami je pre včely veľmi dôležitá.)
  • Ďalší tvrdia, že festónovanie je jediný spôsob, ako môžu včely produkovať včelí vosk. Nejako je zodpovedné za naštartovanie alebo zvýšenie toku včelieho vosku.

Nech je už dôvod akýkoľvek, na festónovanie sa dá dobre pozerať a je to istý znak toho, že včely sú v "stavebnom režime". Väčšina z týchto vysvetlení môže byť samozrejme pravdivá, ale nie sú jasné. Vedci naopak viac váhajú so skutočnou funkciou festónu. Hovoria, že ide o situáciu, ktorá je úplne neznáma a nevysvetliteľná. Včelári, ktorý názor je podľa Vás najvýstižnejší?