ČO VIEME O VČELOM JEDE

05.09.2020

Všetci veľmi milujeme med, ale snažíme sa držať ďalej od včiel, obávajúc sa ich uštipnutia. Uvedomme si, že včely sú v podstate živé injekčné striekačky naplnené jedinečným komplexným liekom, ktorý vo svojom terapeutickom potenciáli nemá obdoby. Predpokladá sa, že včelí jed je najunikátnejšou koncentráciou výživných látok, ktorá nemá obdoby ani v prírode, ani medzi farmaceutikami, ktoré vynašiel a vytvoril človek. Apitoxín je dosť silný jed, ale v malých dávkach vykazuje pozoruhodné liečivé účinky. So včelím bodnutím sa do tela dostane malá dávka jedu, ktorá je v chemickom zložení pomerne zložitá. Biologicky aktívne látky, z ktorých sa skladá sa zvyčajne delia do troch skupín. Prvé z nich sú proteíny s enzymatickými vlastnosťami, medzi ktorými majú najväčší patogenetický význam FOSFOLIPÁZA A2 (obsah v jede 10 - 14%), HYALURONIDÁZA (1 - 3%) a kyslá FOSFATÁZA. Ďalšiu skupinu tvoria toxické polypeptidy: MELITTÍN (hlavná zložka včelieho jedu (obsah asi 50%)), APAMÍN, MCD-PEPTID, TERCIPÍN, SEKAPÍN. Ako menšinové zložky sú prítomné penta- a tetrapeptidy obsahujúce histamín napr. PROAMÍN. Tretiu skupinu tvoria biogénne amíny HISTAMÍN a v malom množstve DOPAMÍN A NOREPINEFRÍN. Obsahuje aj minerály: fosfor, draslík, meď a horčík. Hlavná úloha v liečbe včelím bodnutím sa však venuje PEPTIDOM - zlúčeninám pozostávajúcim zo zvyškov jednej alebo viacerých aminokyselín.

Peptid MELITTÍN zmierňuje zápal a zabíja rôzne baktérie spôsobujúce choroby. ADOLAPÍN účinnejšie zmierňuje bolesť ako ópium a aspirín v kombinácii. APAMÍN tonizuje nervový systém a KARDIOPEPTID stabilizuje kardiovaskulárny systém. Aminokyseliny (METIONÍN) vo včeľom jede aktivujú pôsobenie hormónov, vitamínov, enzýmov a znižujú hladinu cholesterolu.

V ľudskom tele má včelí jed lokálne aj všeobecné účinky. Má výrazný analgetický a protizápalový účinok, zlepšuje prekrvenie chorého tela, znižuje vysoký krvný tlak a normalizuje srdcovú frekvenciu, zriedi krv, zlepšuje spánok, aktivuje obranyschopnosť tela, zlepšuje regeneráciu nervových vlákien, redukuje svalový tonus, pomáha normalizovať štruktúru chrupavky a kostného tkaniva. Včelí jed aktivuje a reguluje prácu vlastných endokrinných žliaz: hypofýzy, nadobličiek, štítnej žľazy, pankreasu, sexuálnych žliaz, vďaka čomu sa telo "samo hojí", omladzuje - k hojeniu dochádza na hlbšej a prirodzenejšej úrovni. Môžeme povedať, že včelí jed napáda príčinu choroby na všetkých úrovniach, od bunky po systém.

Je to silné antibiotikum - ani pri veľmi veľkom zriedení (1: 50 000) roztok neobsahuje mikróby. Tento čisto prírodný produkt neobsahuje farbivá, prísady a iné chemické zložky. Prináša iba výhody, na rozdiel od akýchkoľvek farmaceutických liekov, ktoré majú veľa vedľajších účinkov. Pôsobí na pôvodcov chronických chorôb, a nie na ich prejavy (príznaky), aktivuje fyziologické procesy v tele. Dávka vyššia ako 70 bodnutí je však pre človeka súčasne toxická.

Za normálnych okolností je včelie bodnutie ľuďmi ľahko tolerované. Pri mnohých ochoreniach je použitie apitoxínu kontraindikované, preto je jeho použitie bez odporúčania lekára neprijateľné. Je kontraindikovaný u pacientov s ťažkou dekompenzáciou vnútorných orgánov s diabetes mellitus. Niekedy sa individuálna intolerancia prejavuje vo forme alergických reakcií (1 - 3%). Pod dohľadom lekára sa včelí jed najskôr predpisuje v malých dávkach a podľa výsledkov krvných a močových testov sa sleduje stav pacienta a reakcia organizmu.

Včelí jed je pre kozmetológov skutočne darom z nebies, pretože stimuluje produkciu kolagénu a elastínu, štruktúrne prvky pokožky, ktoré dodávajú pokožke jej pružnosť. Apitoxín vyhladzuje vrásky, brzdí starnutie buniek, zlepšuje pleť. Posledné štúdie ho porovnávajú s účinkami BOTOXU. Jedinečnosť včelieho jedu spočíva v tom, že podporuje kožné bunky v tom, aby si samy produkovali kolagén a elastín. Apitoxín sa pridáva do pleťových krémov, výrobkov na starostlivosť o pery a pleťových masiek. Predpokladá sa, že ľudské telo je určené na očakávanú dĺžku života asi 120 rokov, ale žijeme iba polovicu času, ktorý nám bol pridelený. Zamyslime sa nad tým a nezanedbajme šancu žiť dlhšie, vyzerať mladšie, a teda byť šťastnejší. A zázrak, ktorý nám dala príroda a vylepšil človek - apiterapia nám v tom pomôže!