HMYZIE HOTELY V MESTÁCH

03.06.2021

Je nový projekt, ktorý poukazuje na dôležitosť zachovania rozmanitosti živočíšnych druhov. Aj Vy môžete poskytnúť prirodzený úkryt hmyzu v blízkosti svojho domova. Obchodný reťazec pre menej zručných poskytuje možnosť zakúpenia si tohto produktu. Choďte a vyberte si z viacerých možností. Podporíte tak biodiverzitu a poskytnete domov mnohým samotárskym včelám a ostatnému hmyzu.
Na rozdiel od klasických včiel, ktoré žijú v úľoch, sú divoké včely prevažne samotárske. Ale aj ony zohrávajú nezastupiteľnú úlohu v ekosystéme pri rozmnožovaní rastlín. Na planéte existuje viac ako 30-tisíc rôznych druhov a majú rozdielne požiadavky na svoje hniezda. Prax ukazuje, že riešením pre ohrozené divoké včely sú aj malé betónové hotely, v ktorých môžu hniezdiť a hibernovať. Výhodou divých včiel oproti včelám medonosným je navyše fakt, že OPEĽUJÚ STROMY AJ PRI DAŽDI A CHLADNEJŠOM POČASÍ, keď sú včely medonosné schované v teple svojho úľa. Poskytnite divým alebo samotárskym včelám vo svojej záhrade alebo na dvore za domom STRECHU NAD HLAVOU. Ony si nevedia postaviť svoje úle ako včely medonosné. Tieto pokojné včely majú v domčeku priestor na úkryt aj rozmnožovanie. Včely samotárky nie sú agresívne a nevytvárajú roje. Veľmi často zostávajú verné dutinkám kde sa rozmnožujú po mnoho generácií. Okrem včiel môže tento "hotel" využiť aj iný užitočný hmyz, ktorý vás za odmenu zbaví vošiek, húseníc a chrobákov. Drevo, hlinené tehly alebo kamene sú dostatočne tvrdé a zároveň prirodzené prostredia aj pre hmyz. Včely a prospešný hmyz, ktorému dáte nový domov zabezpečia vašej záhradke rovnováhu. Prospešný hmyz je navyše oveľa ekologickejší ako pesticídy.
Rôzne priemery otvorov priťahujú rozdielne druhy divokých včiel. Včely - samotárky si rady stavajú domčeky v rôznych trúbkach, napríklad bambusových. V úzkych a hladkých otvoroch rozložia bunky plodu a vajíčkam poskytnú nektár a peľ. Potom otvor uzatvoria. Na jar sa vyliahnu larvy, z ktorých vyrastú divoké včely. Pozorovať ich je zaujímavé pre deti aj dospelých.
Ľudia si uzurpujú čoraz viac priestoru a neustále rôznymi spôsobmi ničia prírodu. Hmyz takto prichádza o svoje prirodzené prostredie pre život. Kedysi boli pre nich príjemným miestom na bývanie živé ploty, ktoré sú čoraz častejšie nahrádzané kovovými. Vytvoriť im teda priestor je spôsob ako vrátiť prírode aspoň kúsok toho, čo sme jej vzali. Hotely pre včely a hmyz majú rôzne tvary a veľkosti. Môžete si ich zakúpiť v obchodoch, ale aj vyrobiť z recyklovaných materiálov a využiť pri tom vlastnú fantáziu. Navyše, vašu záhradu bude zdobiť zaujímavý a pritom tak užitočný hotel pre hmyz, okolo ktorého sa bude rozprestierať relaxačný zvuk bzučiaceho hmyzu. Staranie sa o hmyz môže byť terapeutická aktivita pre malých i veľkých.