ROJENIE

10.06.2019

HLUČNÝ MRAK TISÍCOK VČIEL

Včely majú pre nás veľký význam a zaslúžia si aby sme ich chránili ako sa dá. Preto AJ NÁLEZ VČELIEHO ROJA JE PRÍLEŽITOSŤ NA ZÁCHRANU VČIEL, ktoré sa pritom riadia len svojimi prirodzenými pudmi. Rozmnožovanie je základnou úlohou každého živočícha na tejto planéte. Prirodzené rozmnožovanie včelstiev sa uskutočňuje rojením a to tak, že stará matka s určitým množstvom robotníc a trúdov odletí z pôvodného včelstva a hľadá si nový domov, kde sa pokúsia o nový začiatok. Rojenie sa najčastejšie vyskytuje, keď po dobrej znáške nasleduje perióda s nepriaznivým počasím. Vtedy včely sedia bez práce nahustené v úli. Keďže ich je veľa a výdatná znáška zaplní plodisko medom, matka má málo miesta pre kladenie vajíčok, z toho dôvodu sa rozhodne presunúť inam. Ak včelár zavčasu túto situáciu nezaregistruje, tak môže prísť o časť včelstva.

Pri rannom rojení sa včely najčastejšie usadia do chumáča na blízky strom. Včelia kráľovná nie je dobrá v lietaní, preto ju ostatné včely chránia. Pokiaľ roj visí v tvare strapca, včely v ňom vytvárajú vetracie šachty, aby vetrali a chladili vnútro. Dážď chumáču neublíži, lebo vonkajšie včely pôsobia ako škridle strechy.

Ak sa však včely vyroja k večeru, môže to byť pre včelára problém. Vtedy hneď letia preč, aby si našli na noc úkryt. Pri chytaní roja treba chytiť matku a čo najviac včiel a umiestniť ich do rojáčika. Väčšinou sa pri rojení používa rozprašovač vody. Keď včely natiahnu vlhkosť, nemôžu toľko lietať a upokoja sa. Roj sa stiahne do chumáča a dá sa striasť do rojáčika.

Včely v roji neštípu, pretože nemajú úľ, ktorý by chránili a majú zásoby medu v medových vačkoch. Ak včelár odchytí cudzí roj, najprv ho prelieči a potom obohatí svoje včelstvo. Rojenie včiel umožňuje včelám chrániť sa pred niektorými ochoreniami.

Každý dobrý včelár dokáže vypozorovať zo správania matky a robotníc, možné rojenie. Ak chceme zabrániť rojeniu včiel musíme im zabezpečiť dostatok práce. Včelstvá potrebujú neustále pracovať. Majú v sebe staviteľský pud, ktorý treba využiť na budovanie diela. Roje ku včeláreniu neodmysliteľne patria, ako aj metódy na ich zabránenie. Rojové obdobie trvá približne 6 až 8 týždňov. Od letného slnovratu rojová nálada včiel postupne mizne.