LIPOVÝ MED

16.10.2020

LIPOVÝ MED sa právom považuje za jeden z najužitočnejších, pretože obsahuje viac ako štyristo látok, ktoré telo potrebuje. Po tisíce rokov lipový med bol najviac cenený med. V porovnaní s ostatnými medmi má veľké množstvo vitamínov, najmä vitamín B (B1, B2, B5, B6), kyselinu nikotínovú, vitamín H, vitamín PP, vitamín C, tokoferol. Viac ako 40 rôznych mikroživín a makroživín ako je draslík, vápnik, síra, meď, jód, hliník, nikel, fosfor, chlór, horčík, mangán, zinok, kobalt atď. V kombinácii so všetkými ostatnými látkami, ktoré sa nachádzajú v mede, ponúka skvelé terapeutické výhody pre naše zdravie.
Vôňa malých žlto-bielych kvetov tých obrovských stromov, ktoré kvitnú na konci jari alebo začiatkom leta, vždy prilákala ľudí, rovnako ako aj včely. Lipa bola považovaná za mystický strom života, strom zdravia, strom spravodlivosti a víťazstva, symbol plodnosti a objekt uctievania.
Vďaka svojmu zloženiu sa ľahko vstrebáva, nezaťažuje pankreas. Má baktericídne vlastnosti, vysokú enzymatickú aktivitu a posilňuje imunitný systém. Vedci dokázali, že jeho užitočnosť je založená na prítomnosti veľkého množstva enzýmov, ktoré zmierňujú zápal. Je zaujímavé, že má takmer rovnaký pomer fruktózy a glukózy. Tradičná medicína už dlho používa jeho protizápalový, diaforický a vykašliavací účinok, vďaka ktorému je med z lipy nevyhnutný pri prechladnutí a závažnejších ochoreniach dýchacích orgánov. Uľahčuje výtok hlienu z nosa a hrdla. Pôsobí pri liečbe akútnych aj chronických zápaloch horných dýchacích ciest, prieduškovej astme, zápaloch krku, nosných dutín, priedušiek a pri angíne. Podporuje vykašliavanie a potenie. Ak sú v tele prítomné rôzne typy zápalu, med zabráni symptómom ochorenia alebo zmierni stav. Pri chorobách nosohltanu je užitočné jednoducho držať med v ústach až do úplného rozpustenia. Ak sa pomaly rozpúšťa v ústach, potom prechádza hltanom, vytvára ochrannú vrstvu na sliznici, ktorá chráni pred infekciou a pomáha rýchlejšie zotaviť sa v prípade infekcií. V tomto prípade sa baktericídne látky rýchlo dostanú na miesto infekcie. Pravidelné používanie lipového medu pomáha udržiavať adekvátny osmotický tlak na bunkovej úrovni, normalizuje metabolizmus, má priaznivé účinky na trávenie a hormonálnu aktivitu. Šálka čaju s lipovým medom je tiež užitočná pri liečbe pečene a žlčníka. Lipový med obsahuje látky, ktoré sú prospešné pre sietnicu. Všetci používatelia počítačov by ho mali jesť s dôverou. Boľavé oči je možné umyť roztokom tohto medu.
Pri konzumácii lipového medu sa musí dodržiavať správna dávka. Pre všetky svoje výhody môže lipový med poškodiť organizmus, ak sa použije nesprávne. Dospelí by nemali jesť viac ako 150 g denne a deti do 30 - 50 g. Jedna čajová lyžička čistého medu sa zvyčajne odporúča pred raňajkami. Používať lipový med by nemali tí ľudia, ktorí trpia cukrovkou 2. typu a v obmedzenom množstve ľudia, ktorí už majú srdcové zlyhanie, kvôli možným vedľajším účinkom.