NAČO SLÚŽI VOSK VČELÁM?

26.08.2020

Predovšetkým ako materiál na stavbu svojho príbytku. Včelí vosk vzniká počas metabolickej premeny peľu, vody a medu v tele včiel. Nektárová i peľová znáška podporuje tvorbu vosku. Vosk je produktom tráviaceho procesu včiel. Je to alkoholový ester vyšších mastných kyselín. Chemickým rozborom sa zistilo, že vosk tvorí viac ako 300 rôznych chemických zlúčenín, vďaka čomu sú plásty tvárne. V prírode by sme našli len málo živočíchov, ktoré si produkujú materiál na stavbu svojho obydlia vo vlastnom tele. Mladé včely vo veku od 12 - 18 dní produkujú voskové šupinky z ktorých si stavajú plásty. Šupinky vznikajú činnosťou voskových žliaz, ktoré majú včielky staviteľky vyvinuté párovo na 3. - 6. krúžku sternitu (článku) bruška svojho tela. Sternity vytvárajú voskové zrkadielka s mikroskopickými otvormi, cez ktoré preniká žľazový sekrét, ktorý na vzduchu tuhne na voskové šupinky. Panenský vosk je biely. Do vosku sa však peľovými zrnami, ktorý tvorí potravu včiel, dostávajú ďalšie farbivá. Silne vosk farbí peľ zo slnečnice, maku a púpavy. Tieto vosky mávajú jasne žltú farbu.
Jednu voskovú šupinku dokáže včela spracovať asi za 4 minúty. Dokonca vie ovplyvniť aj jej kvalitu. Jedna vosková šupinka váži 0,6 až 0,8 mg. Zo 100 g vosku sú včely schopné vytvoriť približne 8 000 buniek, ktoré sú kolískou pre vyvíjajúce sa včely. Plásty tvoria integrálnu súčasť včelieho organizmu. Stavba včelích buniek je pozoruhodná. Včely sa zakliesnia nôžkami jedna do druhej, vytvoria živý záves - retiazky. Mäkkú voskovú hmotu si v dlhých retiazkach posúvajú na miesto kde je potrebná.Včely visiace v strapci si ich vzájomne zbierajú zo zadočkov a spracúvajú hryzadlami. Pridajú k nim sekrét, vďaka ktorému má vosk svoju vláčnu a plastickú konzistenciu. Po tejto úprave z neho začínajú stavať plást. Schopnosť tvoriť vosk ale u včely úplne nezaniká. V prípade potreby sa voskotvorné žľazy i starším včelám dokážu znova čiastočne obnoviť Vosk je vylučovaný iba robotnicami, matka a trúdy nemajú voskotvorné žľazy.
Včelstvo na vytvorenie 1kg vosku spotrebuje približne 3,5kg - 5kg medu a okolo 50g peľu. Alebo na 1kg vosku je treba 1,2 až 1,8 miliónov voskových šupiniek. V dobrých znáškových podmienkach môže včelstvo vyprodukovať počas jedného produkčného obdobia 1 - 2 kg vosku.
Vosk získavajú včelári hlavne pri obnove včelieho diela. Ročne sa vymieňa 1/3 plodiskových plástov za rámiky s medzistenami. Na výťažnosť vosku má vplyv spracovateľská technológia a vek plástov. Biely nezaplodovaný plást obsahuje 100 % vosku. Podľa počtu generácií vyliahnutých z buniek plástu sa hmotnostný obsah vosku zmenšuje. Čím je plást starší, tým viac zámotkov a výlučkov obsahuje a tým menší výťažok vosku možno z neho získať. Vek plástov je daný tým, koľkokrát bol v bunkách včelieho diela odchovaný plod, čím viac generácií vybehlo, tým je dielo tmavšie, ťažšie a má nižšiu výťažnosť.