OCHRANA OPEĽOVAČOV MUSÍ BYŤ PRIORITOU

03.06.2021

Včelári vo viacerých krajinách za posledné roky zaznamenali prudký úbytok svojich včiel. Problém s nedostatkom včiel sa rok od roku zhoršuje. Táto téma pritiahla veľkú pozornosť širokej verejnosti. Len veľmi málo rastlín sa opeľuje samo, ostatné k opeleniu a vytváraniu semien potrebujú buď živočíchy, vietor alebo vodu. Ak včely vymrú, budeme mať obrovský problém, no v skutočnosti by sme prežili oveľa dlhšie ako štyri roky. Včielky sú oveľa viac ako len továreň na výrobu medu. Väčšina z nich má na tele chĺpky, na ktoré sa peľ dobre prichytáva, čo z nich robí najlepších opeľovačov Opeľujú 70 zo 100 druhov plodín, ktoré živia 90 % svetovej populácie
V súčasnosti neexistujú vedecké údaje, ktoré by poskytli úplný obraz, ale sú dôkazy o výraznom poklese opeľovačov v dôsledku ĽUDSKÝCH AKTIVÍT. Opeľovače sú vystavené rôznym faktorom, ktoré môžu mať na nich hromadné dopady. Medzi tieto hrozby patrí poľnohospodárstvo alebo urbanizácia, ktoré vedú k strate a degradácii prírodných biotopov. Z vidieckej krajiny mizne pestrosť a s ňou aj vtáčí spev, motýle a opeľovače. Ak stratíme prírodnú rozmanitosť krajiny, stratíme aj jej zdravie a odolnosť.
Opeľovanie hmyzom alebo drobnými živočíchmi takisto prispieva k rôznorodosti a lepšej kvalite ovocia, zeleniny, orechov a semien. Bez nich by naša strava nebola plnohodnotná. Rozhodne by sme stratili veľa potravín, ktoré robia našu stravu rozmanitou, zdravou a výživnou. Keďže včiel, ktoré sú najdôležitejšími opeľovačmi, ubúda, farmári v niektorých krajinách, napríklad Číne, opeľujú svoje ovocné stromy ručne. Obrovským problémom v Číne je znečistenie životného prostredia, ktorého veľkou súčasťou je aj nadmerné užívanie pesticídov. Veľkú úlohu zohráva aj globálne otepľovanie, ktoré spôsobuje problém v zladení biorytmu včielok s biorytmom rastlín. A v neposlednej miere sú tu parazity a choroby včiel. Napriek tomu, že svet o všetkých týchto hrozbách vie, rýchlosť, akou strácame včely, je alarmujúca. Základný kameň ochrany včiel by mal spočívať v dôkladnom sledovaní používania prípravkov na ochranu rastlín a ich aplikácia sa bude musieť vykonávať s ohľadom na život včiel. Takýto postup všeobecne pomôže zdravšej krajine a životnému prostrediu.