RENESANCIA využívania propolisovej tinktúry

17.11.2019
Propolisová tinktúra
Propolisová tinktúra

Na základe tradičného využitia, ale aj na základe vedeckého výskumu dochádza k renesancii využívania propolisovej tinktúry - extraktu z propolisu. Keďže propolis je silný alergén, je vhodné pred začiatkom jeho užívania, v akejkoľvek forme, urobiť si jednoduchý test na alergiu. Individuálnu alergiu na propolis má približne 0,5 - 1 promile (0,01-0,05% )ľudí. Ak si nie ste istý, či k nim patríte, urobte si test. Alergikom na peľ, nemusí propolis škodiť. Záleží od jeho zloženia. Bežne alergiu na propolis zistíte tak, že na vnútornú stranu predlaktia či zápästia nakvapkáte pár kvapiek z tinktúry, rozotriete a necháte uschnúť. Miesto sledujete 24 hodín. Alergia sa môže prejaviť začervenaním pokožky, vyrážkami a podobne. Dobrou správou je, že v Taliansku vyvinuli biotechnologický postup, ktorý odstraňuje alergénnu časť propolisu, zachovávajúc si látky s prospešnými účinkami.

Propolis je biologicky neškodný, v bežnom dávkovaní sa môže užívať dlhodobo. Je výborným prostriedkom na zvýšenie imunity a silným prírodným antibiotikom. Dobre sa kombinuje s antibiotikami, zvyšuje ich účinnosť a súčasne zmierňuje ich nepriaznivé vplyvy na organizmus. Propolisová tinktúra je skutočne všestranný liek. Z hľadiska aplikácie má dvojaké použitie. Užíva sa buď vnútorne, ako propolisová tinktúra či emulzia. Obzvlášť pri vnútornom použití sa odporúča tinktúru kvapkať do pohára s vodou. Alebo sa zvonka prikladá na lokálne miesto ako obklad, najmä pri ochoreniach kože. V liečiteľstve sa používa vnútorne pol až jednu hodinu pred jedlom, v závislosti od problému. Pôsobí na celý rad problémov, ale je vhodný aj ako prevencia.

Je to liehový extrakt priezračnej červenohnedej farby. Podávať ho môžete vo vode, čaji, mlieku alebo na kocke cukru. Použitie propolisovej tinktúry zriedenej v mlieku sa považuje za účinné pri gastroduodenitíde (zápal sliznice žalúdka a dvanástnika). Pri chrípke zvyčajne 2-krát denne, ráno a večer, 3 hodiny pred jedlom alebo 2 hodiny po jedle užiť 10 až 15 kvapiek na kocke cukru. Pre deti je vhodné dávať kvapky propolisovej tinktúry do medu. Pridaním tinktúry do vody vznikne mliečne zakalená emulzia. Takto zriedená tinktúra sa odporúča na kloktanie pri stomatologických ochoreniach, ochoreniach hrdla a respiračných infekciách v zimnej sezóne. Preventívne pôsobí pri chrípkových epidémiách. Účinne tiež pôsobí na herpetické vírusy. Propolisovú tinktúru môžeme podávať pri všetkých zápalových procesoch organizmu, ale vie bojovať aj s vírusovými ochoreniami. Podávanie najmenej 3 týždne. Priebeh liečby tinktúrou závisí od patológie. Dávkovanie je rôzne, závisí to od toho, aký zdravotný problém vás trápi. Pri ktorých problémoch je liečba propolisom účinná:

 1. zápale horných dýchacích ciest a priedušiek,
 2. zápaloch nosohltanu a ochoreniach mandlí, bolestiach ucha,
 3. zápale ústnej dutiny, aftoch na sliznici,
 4. migrénach a bolestiach hlavy,
 5. ranách, ktoré nie sú vhodné k šitiu,
 6. chronických kožných a plesňových ekzémoch,
 7. trhlinách na chodidlách alebo dlaniach,
 8. bercových vredoch,
 9. bradaviciach,
 10. popáleninách, ale aj pri akné,
 11. dne, reumatizme, artritíde,
 12. infekciách zažívacieho traktu,
 13. bolestiach žalúdka, žalúdočných vredoch,
 14. zápaloch žlčníka, zápche,
 15. infekciách obličiek, močových ciest a močového mechúra,
 16. pošvových zápaloch a plesňových ochoreniach,
 17. zápaloch prostaty, hemoroidoch,
 18. menštruačných bolestiach,
 19. klimakterických problémoch a návaloch,
 20. problémoch po "opici" na rýchlejšie  vytriezvenie.
Obvykle sa podáva 5-10-20-30 kvapiek 1 - 2 krát denne. V prípade dospelého s váhou 70 kg je denná doporučená dávka cca 2 ml denne. Dávkovanie propolisu pre deti na 1 pohár mlieka:
 • 3-5 rokov - 3 kvapky;
 • 5-7 rokov - 5 kvapiek;
 • 7-13 rokov - 10 kvapiek;
 • 13-15 rokov - 12 kvapiek.

Použitie propolisovej tinktúry na noc upokojuje nervový systém a zlepšuje kvalitu spánku. Propolisovú tinktúru si môžete zakúpiť na https://www.svetmedu.sk/vcelie-produkty/67-propolisova-tinktura.html