TVORBA ODLOŽENCOV

10.06.2020
Odloženec
Odloženec

Každý šikovný včelár využíva protirojové opatrenia, aby sa vyhol rojeniu včiel. Protirojových riešení je viacero. Pokiaľ s nimi včelár vhodne pracuje, dokáže znížiť riziko rojenia. Ak ich zanedbá neostáva mu nič iné ako sa šplhať po stromoch alebo naháňať roje. Najlepší spôsob ako rojeniu včiel zabrániť je včelám zabezpečiť dostatok práce. Veľmi účinné protirojové opatrenie je tvorba odloženca/oddelka.
Odloženec sa tvorí podľa sily včelstva. Postup jeho prípravy záleží od toho, z akých pohnútok sa robí. Či chceme zabrániť rojeniu alebo rozšíriť počet včelstiev. Odloženec je v dnešnej dobe najčastejší spôsob ako vytvoriť nové včelstvo. U silných včelstiev sa praktizuje po prvom vytáčaní čo je za priaznivých podmienok koncom mesiaca apríl - máj, optimálny čas je máj - jún. Zakladáme ho do obdobia letného slnovratu, do Jána - 24 júna, aby z neho do zazimovania vzniklo plnohodnotné včelstvo. Od letného slnovratu sa postupne rojová nálada zo včiel vytráca. Odloženec vytvárame v oboch prípadoch rovnako. Do nového úľa pre odložence vložíme niekoľko plástov, tvoria ho dva-tri plásty s plodom, plást s medom a peľom, súš s nastriekanou vodou, keď budú včely zavreté budú potrebovať vodu, medzistena a mladušky, strasené z ďalších 2 - 3 plástov. Na pláste s plodom by mal byť aj nezaviečkovaný čerstvý plod (vajíčka) približne o ploche veľkosti dlane. Z týchto vajíčok si včely v odloženci môžu vychovať matku. Najčastejšie je odloženec na 6 včelích rámikoch. Je potrebné nechať ho zavretý aspoň jeden deň, aby si zvykol na nové miesto. Odloženec sa musí premiestniť minimálne 2km od pôvodnej rodiny, inak sa lietavky vrátia domov. Čerstvo utvorený odloženec potrebuje veľmi malý vstupný otvor do úľa, aby ho aj v malom počte mohol ubrániť.
Keď zistí, že vo svojom úli nemá matku, prejde do "núdzového režimu". Pokúsi sa matku si vychovať z existujúceho plodu, ktorý je v plástoch. Včely vytiahnu z otvoreného plodu materské bunky a vychovajú si vlastnú kráľovnú. To je najjednoduchší spôsob ako včelám zabezpečiť matku. Ďalšími možnosťami sú prenesenie matečníka do odloženca, alebo vloženie mladej spárenej kráľovny do odloženca (pri plástoch len so zaviečkovaným plodom).
Môže nastať riziko neprijatia vloženej matky.

Asi 5 dní po vyliahnutí je matka pohlavne zrelá a pripravená odletieť na zásnubný let, počas ktorého sa spári približne s 20 trúdmi na trúdovisku s trúdmi z iného včelstva. Neoplodnená vyliahnutá matka sa zle hľadá, má ešte malé bruško. K oplodneniu vyletuje za 12 až 14 dní po vytvorení odloženca. Matka je v odloženci v spoločenstve samých mladých včiel. Rýchlo sa vydá na orientačné prelety, rýchlo sa oplodní a čoskoro začne klásť vajíčka. Prvé lety matky majú orientačný charakter. Za ďalšie 2 až 3 dni môže oplodnená matka začať klásť oplodnené vajíčka, ktoré ukladá na dno buniek v kruhovitých plochách. Môže sa stať, že mladá matka kladie viac vajíčok do jednej bunky, ale to sa po čase napraví. Z odloženca sa stáva plnohodnotné včelstvo, hoci spočiatku dosť slabé. Po 28 dňoch od založenia odloženca ho skontrolujeme. Všetok plod z pridaného plástu je už vyliahnutý, robotnice usilovne plnia svoje povinnosti, mladá matka sa vrátila z oplodňovacieho preletu a zhruba už týždeň kladie vajíčka. Podľa pravidiel do 15.7. má klásť každá matka. V dobe vrcholného rozvoja včelstva je matka schopná položiť za deň i viac než 2000 vajíčok, čo predstavuje váhu celého jej tela. Pri prehliadke nemusíme hľadať matku, stačí keď vidíme vajíčka alebo malé larvičky. Mladá matka je veľmi pohyblivá a mohli by sme ju stratiť. Prvé včely od novej matky môžeme vidieť za 21 dní. Až vtedy postupne začína silnieť odloženec. Na to, aby bol odloženec v sile treba viac ako 2 mesiace. Aby odloženec prežil, musia sa v ňom vystriedať ešte minimálne tri generácie včiel. Ak chceme aby prežil a bolo z neho na jar plnohodnotné včelstvo, hneď zo začiatku ho kŕmime cukromedovým cestom. Musíme sa oň starať, aby mal dostatok potravy - zásob pretože prvé 2-3 dni nemá lietavky. Kŕmenie zbaví včelstvo nutnosti lietať pre nektár, a môže svoje úsilie venovať zbieraniu peľu, chovu plodu a produkcii vosku, teda stavaniu plástov. Včely majú v sebe pracovný pud, a ten je nutné udržať čo najdlhšie. Takýto odloženec je základným kameňom nasledujúcej sezóny. V roku vzniku pravdepodobne neprinesie žiadny med, ale postará sa o úrodu/ úžitok v nasledujúcom roku. Do polovice augusta včelstvo za priebežného podnecovania vystaví toľko diela, aby v pohode mohlo zazimovať. Vzhľadom k tomu, že z odloženca nebudeme odoberať zásoby, môžeme ho preventívne ošetriť proti klieštikovi. Vytvorením odloženca produkčné včelstvo odľahčíme od klieštika včelieho a dostane priestor pre vystavanie nových plástov.