VČELY A VODA

24.07.2020
Včely a voda
Včely a voda

Za sparných letných dní môžeme na letáčoch vidieť veľký chumáč včiel. 🐝🐝🐝Keďže teplota v úle je vysoká celá kolónia včiel spoločne pracuje na tom, aby udržala teplotu v úle na hodnote 32 až 35°C. Ako to dosiahnu? Vieme, že včely okrem nektáru, propolisu a peľu nosia do úľa aj vodu. Nosia ju kvôli plodu, ktorý neznesie vysokú teplotu. Vyparovaním vody sa úľ ochladzuje. Včely nachádzajúce sa pred vchodom pohybom svojich krídiel pôsobia ako ventilátor. To vytvára prúd vzduchu, ktorý pomáha pri vtláčaní chladného vzduchu, ktorý vzniká odparovaním kvapiek vody. Rýchlosť odparovania včely regulujú množstvom a rýchlosťou prúdiaceho vzduchu, ktorý ženú do úľa svojimi krídlami.
Záujem o vodu majú včely nielen počas leta, ale aj počas jari a jesene. Včelstvo spotrebuje denne priemerne 0,2l vody, ročne až 150l. Do úľa nosia vodu lietavky - nosičky vody, ktoré svoj náklad vody odovzdávajú mladuškám pri letáči a tie ju využijú ihneď tam, kde je potrebná. Včely prinášajú vodu z rôznych zdrojov, z hľadiska ľudskej hygieny často nevhodných. Vyhľadávajú ju pri napájadlách alebo v prírode. Poslúžia im aj kaluže alebo rôzny vodou nasiaknutý materiál (mach, rašelina a pod.). Včely majú na tykadlách zmyslové orgány, ktorými vnímajú vodu. Smädná včela rozozná misku s vodou od misiek s inými tekutinami. Je dôležité dodať včelám zdroj vody. Hneď ako to počasie dovolí, zriaďme včelám napájačku s odtekajúcou vodou, aby si nezvykli lietať pre vodu inam. Hygienická napájačka je najistejším zdrojom nezávadnej vody pre včelstvo. Nie každý včelár má možnosť umiestniť včelnicu tam, kde je nezávadný zdroj vody.
Pri terajších vysokých teplotách dostatok prirodzenej vody a vlahy je obmedzený a ranná rosa už býva málokedy. Včelám by pomohlo, keby aj my ľudia, sme vo svojich záhradkách alebo v parkoch umiestnili na tienistých miestach misky s vodou. Kto nemá záhradu pomôže i miska umiestnená na parapete okna. Potom by včely nemuseli hľadať zdroje vody tak komplikovane a lietať za ňou ďaleko. Ak chcete prilákať včely 🐝🐝🐝 do záhrady 🥀🌻🥀 vytvorte na okraji záhrady malé napájadlo alebo jazierko. Zaoblené kamienky umožnia včelám piť vodu bez toho, aby sa utopili.